تبلیغات
بــرهان - غرور جوانی مخرب است
 
درباره وبلاگ


شهرمن؛بندرکنگ،استان هرمزگان
.......................................
تنهاچیزی که فروغش به خاموشی
نمی گراید،دوستیهای پاک است.
.......................................
هرکس به طریقی دل ما میشکند
بیگانه جدا،دوست جدا میشکند؛
بیگانه اگرمی شکندحرفی نیست
من درعجبم دوست چرا میشکند.

مدیر وبلاگ : برهان راشدی
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بــرهان
شهر من بندرکنگ،شهر زیبای دریانوردان
بنام خداوند یکتا
سلام وعرض ادب دارم خدمت همه ی بینندگان بلاگ برهان.غرور؛ یعنى اطمینان و آرامش قلب نسبت به آنچه که با هواى نفس موافق بوده و طبیعت انسان به آن تمایل داشته باشد. منشأ این گرایش، جهالت یا وسوسه‌هاى شیطانى است. غرور از صفات زشتى است که هر گروه یا فردی می‌توانند به نوعى گرفتار آن باشند.یکی از مهمترین دلیل بوجود آورده شدن حس مغروریت در بین مردان وزنان علل الخصوص جوانان بهاء دادن و الگو قرار نشان دادنشان در یک گروه است.خود را گم کرده وچنان بلند بلند پرواز میکنند که در آسمان پاک الهی با سر به زمین فرود می آیند.این هم نه بخاطر ما هست که مقام وبهاءبه آنان داده ایم.بلکه نادانی،نفهمی واز جاهلیت خودشان است که سوءبرداشت میکنند ومورد غضب خدا قرار می گیرند.غرور بعنوان یکی از هفت گناه کبیره نزد الله محسوب میشود.
نکوهش غرور در قرآن مجید:در قرآن کریم میخوانیم؛این روى گردانى به خاطر آن است که گفتند: هرگز آتش [دوزخ در روز قیامت] جز چند روزى به ما نمی‌رسد و آنچه همواره افترا و دروغ [به خدا] می‌بستند، آنان را در دینشان مغرور کرده است‏.اى مردم! از پروردگارتان پروا کنید، و بترسید از روزى که هیچ پدرى چیزى [از عذاب دوزخ را] از فرزندش دفع نمی‌کند، و نه هیچ فرزندى برطرف کننده چیزى از [عذاب] پدر خویش است. بی‌تردید وعده خدا حق است، پس زندگى دنیا شما را نفریبد، و مبادا شیطان شما را به [کرم و رحمت] خدا مغرور کند.مؤمنان را ندا می‌دهند: آیا ما [در دنیا] با شما نبودیم؟ می‌گویند: چرا، ولى شما خود را [به سبب نفاق و دشمنى با خدا و رسول] در بلا و هلاکت افکندید و به انتظار [خاموش شدن چراغ اسلام و نابودى پیامبر] نشستید و [نسبت به حقایق] در تردید بودید و آرزوها [ى دور و دراز و بی‌پایه،] شما را فریفت، تا فرمان خدا [به نابودى شما] در رسید و [شیطان] فریبنده، شما را فریب داد.
و در کلام آخرم این رو بنویسم که اگر من به تو ای پسر خوب،دوش تا دوش ت قرار گرفتم به خود مغرور نشو که همه در فکر خود باشند و من در فکر موفقیت تو.
موفقیت با کبر وغرور حاصلخیز نیست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 25 خرداد 1394 :: نویسنده : برهان راشدی
نظرات ()